Kaip "Ajax" apsaugo Vernadskio tyrimų bazę Antarktidoje nuo gaisrų

Paskelbta 2021-11-09

 

How Ajax protects the Vernadsky Research Base in Antarctica from fires


2021 m. pavasarį Vernadskio mokslinių tyrimų bazėje, buvo įrengta "Ajax" apsaugos sistema su "FireProtect" ir "FireProtect Plus" gaisro detektoriais. Įranga "Ajax" buvo pristatyta 16 tūkst. kilometrų atstumu ir dabar saugo mokslinę bazę Antarktidoje.

 

 

Ar Vernadskio mokslinėje bazėje jau nebuvo priešgaisrinės signalizacijos?

Buvo, bet niekas jos neatnaujino 36 metus (nuo 1985 m.). Pirmuosius 10 metų baze naudojosi britų poliariniai tyrinėtojai. Tuo metu bazė vadinosi "Faraday" ir priklausė Jungtinei Karalystei. Nuo to laiko ji pakeitė pavadinimą, vėliavą ir šalį, bet ne gaisro aptikimo įrangą.

Senoji sistema veikė netinkamai ir sukeldavo klaidingus pavojaus signalus. Kai kurie detektoriai neveikė. Tačiau surasti jiems atsarginių dalių (ir atgabenti jas į Antarktidą) darėsi vis sunkiau.

Kas nutiks, jei Antarktidoje kils gaisras?

Antarktida yra vėjuočiausia vieta Žemėje, kur dažniausiai pučia uraganiniai vėjai. Net maža liepsnelė gali greitai virsti dideliu gaisru.

Dauguma Antarktidos stočių pastatų pastatyti prieš kelis dešimtmečius. Dažnai tai būna nedideli mediniai nameliai su metalinėmis plokštėmis, apšiltintomis putplasčiu. Degant putplasčiui išsiskiria mirtinos fosgeno dujos.

2020 m. Rusijos "Mirnyj" stotyje įvyko trumpasis jungimas. Gaisro metu sudegė laboratorijos, radijo patalpa ir kiti pastatai.

Poliarinė stotis yra neįprastas objektas. Į ką atsižvelgti renkantis signalizacijos sistemą?

Ryšio patikimumas. Stotis yra pastatų kompleksas, todėl svarbu juos aprėpti viena sistema. Tam reikalingas kuo patikimesnis radijo ryšys, kurio veikimo nuotolis būtų didelis.

Techninė priežiūra. Į stotį Antarktidoje negalima pasikviesti profesionalaus montuotojo; stoties inžinieriai patys prižiūri sistemą. Ji neturi reikalauti daug dėmesio. Įrenginiai turi veikti iš baterijų metų metus, o jei kas nors negerai, akimirksniu įspėti. Pavyzdžiui, jei detektorius praranda ryšį arba jei po poros mėnesių reikia pakeisti baterijas.

Įspėjimas apie gaisrą. Stotyje yra žmogus, kuris stebi sistemą. Jums reikia sistemos su patogia kompiuteriams skirta pavojaus signalų stebėjimo programėle, taip pat su garsinėmis sirenomis, kurios įspėtų žmones apie pavojų.

Klimato poveikis. Šaltuoju metų laiku temperatūra lauke nukrenta iki -27 °C. Gyvenamosiose patalpose , ji palaikoma +16-18°C, o negyvenamosiose - su nedideliu "pliusu". Detektorių specifikacijos turi atitikti šias sąlygas.

Kodėl "Ajax" buvo pasirinktas Antarktidai?

"Antarktidos centro politika - pirkti ukrainietiškus. Ir pirkti tik geriausius - Antarktidoje negalima taupyti. Gedimų kaina labai didelė, o gabenimas kainuoja daug pinigų. Buvo paleistas žymeklis: jei apsaugos sistema - tada Ajax. Ir pasirinkdami nesuklydome".
                       Viačeslavas Marčenka, Nacionalinio Antarktidos mokslinio centro (NASC) direktoriaus pavaduotojas

Be centralės (apsaugos sistemos valdymo pulto) ir dviejų sirenų, į Galindezo salą Vakarų Antarktidoje buvo pristatyta dešimt "Ajax" gaisro detektorių. Jie saugo nuo gaisro, aptinka dūmus ir staigius temperatūros svyravimus bei apsaugo nuo apsinuodijimo anglies monoksidu.

Prie "Ajax" apsaugos sistemos prijungti saugiu "Jeweller" radijo protokolu, detektoriai gali veikti iki 1 300 metrų atstumu nuo centro.

"Ajax" priešgaisriniai detektoriai atliks savo darbą, net jei stotis praras prieigą prie interneto arba nebus kam stebėti pavojaus signalų. Įrenginiai gali veikti nepriklausomai nuo sistemos valdymo pulto. Net jei nebus ryšio su koncentratoriumi, detektoriai atpažins grėsmę, o integruotos sirenos įspės apie pavojų. Sirenos garsumas yra 85 dB, kad pažadintų net tuos, kurie greitai miega.

Ajax taip pat susidoros, kai temperatūra stoties patalpose nukris iki +11-12 °C (pasitaiko, kai pučia stiprus vėjas). Detektoriaus darbinė temperatūra svyruoja nuo 0 °C iki +65 °C.

Galiausiai, nereikia rūpintis, kaip dažnai į stotį reikia siųsti naujas baterijas. Autonominis detektorių veikimo laikotarpis yra iki 4 metų.

Įrengimas ir sąranka. Kaip viskas pavyko?

Visi "Ajax" įrenginiai buvo įsigyti Ukrainoje. Jiems nugabenti į Antarktidą prireikė trijų lėktuvų, vieno laivo ir maždaug septynių dienų. Penkias iš jų teko praleisti keliaujant laivu, kuris kirto audringiausią planetos vietą - Drakės sąsiaurį.

Kiekvienas poliarininkas pasiima tris krepšius: du su savo daiktais ir vieną bendrą. Ajax buvo pristatytas tokiame maiše.

"Ajax" prietaisai yra paruošti darbui iš dėžės; akumuliatorius jau yra iš anksto sumontuotas, o detektorių nereikia išardyti. Jie vienu bakstelėjimu programėlėse prijungiami prie koncentratoriaus ir per kelias minutes sumontuojami ant "SmartBracket" laikiklio. Bet kokius klausimus visada galima išspręsti kreipiantis į "Ajax" pagalbos komandą, kuri dirba 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę ir padeda naudotojams iš viso pasaulio šešiomis kalbomis.

Kaip veikia stoties signalizacijos stebėjimas?

Stotis naudoja kompiuterį su įdiegta "PRO Desktop" programa. Ekranas su visais indikatoriais yra pagrindinio pastato vestibiulyje. Kitas kompiuteris budinčiojo kabinete naudojamas kaip signalizacijos stebėjimo stotis.

Kad galėtų valdyti sistemą keliaudami, stoties inžinieriai savo išmaniuosiuose telefonuose turi "Ajax" programėles. Stotis turi internetą, tačiau jis tapo neribotas tik šį pavasarį, įrengus palydovinę anteną.

Per du veiklos mėnesius stotyje buvo du pavojaus signalai: virtuvėje, kai poliarininkai kepė kepsnius, ir stalių dirbtuvėse, kur vyko suvirinimo darbai. Abiem atvejais įranga sureagavo į dūmus.

Kas toliau?

Planuojama stotyje įrengti dar 20 priešgaisrinių jutiklių, taip pat papildyti "Ajax" sistemą "ReX" radijo signalo nuotolio ilgintuvu. Poliarinę stotį sudaro 12 pastatų (įskaitant gyvenamąsias patalpas, dailidžių dirbtuves ir valčių namelį), esančių vienas nuo kito atokiau. Pastatai dengti profiliuota geležimi, kuri gali trukdyti radijo signalui. Diapazono ilgintuvas padidins prietaisų pasiekiamumą ir taps patikimu ryšiu tarp detektorių ir centralės.

 

 

 

 

« Atgal
Elektronikos
prekėsVisi produktai
Vaizdo
stebėjimo
prekėsVisi produktai

EV krovimo įranga

Visi produktai

Elektros instaliacija

Visi produktai

Saulės energija

Visi produktai
5486Prekių pozicijos
1000 m²Sandėlis Europos centre
> 999Užsakymų per mėnesį

Užsiprenumeruokite mūsų naujielaiškį